Jak založit nové RPG?

Nejprve si položíme otázku - Mám na to dostatečné zkušenosti a čas?

Spousta RPG zmizí právě tím, že autoři po krátké době weby nechají zaniknout z důvodu vlastní neaktivity či právě neaktivity hráčů, která se odvíjí od nekvalitního zpracování stránek a administrace celkově.

Jaké jsou tedy předpoklady pro administraci RPG?

Nebudeme se bavit o věkové hranici, ale o zkušenostech. Určitě si nepovedete dvakrát dobře, pokud nemáte vůbec žádnou zkušenost s hraním.
Možná vás překvapím, ale ani empirie z jednoho RPG vám toho nedá dostatek.
Abyste získali rozhled, doporučuji si utvořit vizi alespoň ze dvou RPG webů. Nebudete se poté při vytváření cílit na kostru prvotního RPG, ale budete už vycházet z vlastního hlediska.

Dalším předpokladem je znalost českého jazyka na úrovni. 
Ano, vystupování a prezentace webu mohou návštěvníky odradit anebo naopak přilákat.
Pokud víte, že často chybujete, a přesto chcete RPG vést, najděte si do administrace parťáka - korektora, který bude po vás hrubky opravovat.

Fantazie, vlastní vize. Toto již může znít jako klišé, ale vězte, že velmi důležité. Pokud chcete tvořit RPG, je nutno mít v sobě náboj něco vést, být něčím inspirovaný, ale aby ve finále to, co nosíte v hlavě, bylo opravdu vaše.
Těžko bude mít úspěch RPG, které kompletně okopírujete a budete vydávat za vlastní.
Někteří autoři z vás se nyní usmívají, protože se již této zkušenosti účastnili a ví, jak na to druhé weby dříve nebo později doplatily.
Proč?
Weby, které jsou zaběhlé, propracované, vypiplané už od počátku, mají zkrátka velkou návštěvnost a ty, které přicházejí po nich, jsou jejich stínem dokud původní nevyhasnou.
A s tím je nutno počítat.

Velkou roli poté hraje čas, který stránkám věnujete, a případně další prvky obohacující charakter stránek. Ale o tom vám povím později v nějakém článku na blogu.


Téma

Se založením RPG je nutno počítat, že bude mít i nějaké zaměření, které ho bude specifikovat a dělat jedinečným. Pravděpodobně tento bod chcete přeskočit, protože už právě máte tu vizi, dle které budete RPG tvořit, ale pojďme si společně říct o několik základních rozdělení.

Textové RPG můžeme primárně rozdělit na dva typy:

Dle předlohy
Tady máme specifickou věc RPG danou již v názvu. RPG, která jsou tvořena na bázi knižní, seriálové či filmové předlohy, jsou většinou populární, ale má to háček.
Pokud je takových webů více, může být těžké se prosadit a sehnat hráče. Tím vás nechci odrazovat, hráči mohou třeba chtít jiné prostředí, ale stejné téma. Důležité je jim ho vytvořit a nekopírovat kostru prvního RPG se stejným tématem. RPG mají být originální.
V případě, že ještě na české scéně není RPG s danou předlohou, vyhráli jste lístek do loterie a máte prakticky volnou ruku.
Držte se však reálií. Někdy může být těžké navázat na knihu a říct si, co všechno z ní můžeme vytáhnout. Zda jen vytrhnout prostředí a nechat příběh vytvářet nové postavy, nebo děj nechat plynout vpřed, či po knize.
Tyto všechny změny je nutno vytyčit v reáliích, aby hráči nebyli zmatení.

Vlastní tvorba
RPG, která jsou bez knižní předlohy, ale přeci se něčím musí vyznačovat.
Proč?
Aby hráče mělo co zaujmout. Ať už se soustřeďujeme na sci-fi, fantasy, určité rasy, města, státy, historii, celebrity, RPG by mělo mít něco specifického, co budeme umět prezentovat tak, aby to hráče upoutalo. I zde se nachází témata, která se věčně opakují (většinou vlkodlačí smečky nebo upíří akademie). Proto si neberme jako specifickou věc právě toto, ale soustřeďme se na něco, co není tak obvyklé. Nikomu příliš neřekne námět ohrané Upíří akademie, ale zasadit takový upíří děj do viktoriánského období např. za doby inkvizice těchto tvorů, to už by mohlo být zajímavější.
Co je ale důležité u vlastní tvorby? Vytvořit jasně strukturovaná pravidla a reálie.
Protože hráči se nemohou obrátit na knižní předlohu a právě proto se budou obracet na vás.

Chatové místnosti vs. Fórum

Dovolím si sem ještě takovou vsuvku.
Poslední dobou se s jedním nejmenovaným RPG rozšířil trend chatovacích místností. Za sebe mohu doporučit hosting, jak chatovacích místností, tak i shoutboardů 
 miniaplikaceBlueboard.cz  (Nutno poznamenat, že vytváření fór bylo v roce 2017 zrušeno.)
Jako vhodnou alternativu uvádím příklady:

Pokud ale vůbec nevíte, o čem mluvím, pojďme si říct, jak to funguje.
Bez ohledu na metodu psaní (**;//;"";) si budeme muset určit, kde se bude hra odehrávat. Zda se tedy přikloníme k formě online chatu nebo diskusních fór.

Online chatové místnosti bych doporučila do prostředí, kde nemusíte tolik sledovat děj, nebo kde hrozí minimální zásahy do dějové linky za vaší nepřítomnosti. Vždy si takové věci musíte pojistit - buď pravidly nebo jiným omezením.
Jste administrátor a vaším úkolem je hru kontrolovat. Pokud ale nějací blázni hrají ve čtyři ráno a vás čeká další den prezentace svého projektu před novým manažerem v práci, pravděpodobně půjdete spát místo kontroly jejich hry. Proto je zapotřebí si uvědomit, zda jste schopni i s tímto fungovat.

Naopak právě fórum je dobrým kamarádem těch, kteří si ke kontrole sednou večer po práci s dobrou kávou nebo čajem a jen projíždí místnosti a čtou. Výhodou také je, že se příspěvky zachovávají automaticky a nemusíte se zaneprazdňovat archivací her jako u chatovacích místností, kde text po hře zmizí.
Co je tedy nevýhodou?
Na hře se hráči musí domlouvat, trvají týdny, neodehrávají se v reálném čase, a to všechno může ve hře způsobit trochu zmatek. Nehledě na to, že hráči čím dál více dávají přednost chatovacím místnostem.


Hosting

Jakmile máme vybrané téma, můžeme se koncentrovat na stránky jako takové.
Nejčastějším hostingem jsou Blog.cz, Blogger.com, Webgarden.cz , Wordpress.com, Wixsite.cz nebo Webnode.cz. Nutno však upozornit, že od počátku roku 2016 Webnode vypustilo novou verzi editace, která ještě nemá mnoho potřebných funkcí (zabezpečení, diskusní fóra, různorodější výběr šablon) a zatím se ani neví, zda je ze starší verze, která již není k dispozici, dají do provozu.
Pokud nemáte žádné zkušenosti s editací stránek, doporučuji právě výše zmíněné.
Samozřejmě existují různé alternativy, ale toto jsou opravdu stránky, jejichž funkci si po nějaké chvíli a manipulaci osvojíte.


Co by mělo RPG obsahovat?

Vytvoříme si zde takovou obecnou kostru toho, co by mělo obsahovat každé RPG.

  • Úvod
  • Aktuálně - Novinky - Akce
  • Postavy
  • Místo (sekce s místnostmi)
  • Pravidla a reálie
  • Registrace
  • Kontakt

Na hlavní stránku - úvod se hodí přivítat návštvníky a stručně jim sdělit, čemu se váš web věnuje. Někdy může i pomoci, když je pár řádku obětováno vysvětlení, o čem vůbec jsou textové Roleplay hry. 
Dále se tam mohou nacházet inzerce, zdroje, navigace, návštěvnost a jiné vychytávky.

V rubrice Aktuálně - Novinky - Akce (záleží na vás, co si vyberete, a druhu RPG) by měly profilovat spíše informace o hře pro hráče. Např. kdy se budou konat RPG akce,
čistky neaktivních apod.

Samozřejmostí jsou poté seznam, profily postav a místnosti, kde se děj odehrává (více vizte Chatovací místnosti vs. Fórum).

Aby RPG mělo řád a danou strukturu, je nutno vytyčit pravidla a možné tresty za jejich porušení.
Zde se nejvíce setkáváme s kopírovaním a přejímáním z jiných RPG.
Je něco jiného se inspirovat a poučit místo překopírování celého textu a pozměnění pár slov.
Ano, křišťálovou stěnu, metagaming, multigaming, Mary/Sue nalezneme skoro v každých pravidlech. Ale jsem si jistá, že by administrátor měl být s to si je sepsat sám a nekopírovat.
Při sepisování pravidel se sami dotazujte, co od hráčů požadujete, aby dodržovali. Je samozřejmě jasné, že postupem času a zkušeností se budete poučovat a pravidla rušit, měnit a přidávat nová. Z toho důvodu také uveďte, že si vymezujete právo pravidla během hry jakkoli upravovat.

Reálie, pokud někteří nevědí, je podrobný popis InRPG situace světa. Kde se nachází, něco málo z historie,  navození dějové linky a zkrátka aby hráči věděli "do čeho jejich postavy jdou".

Jako samostatnou rubriku bych věnovala registracím. Zde nejdříve upozorníme hráče, aby si přečetli pravidla a reálie a nato se můžeme pustit do formuláře. (Více o registracích bude na blogu)

Kontakt na administrátory nesmí chybět. V případě nesrovnalostí by měli hráči mít možnost vás kontaktovat. Další alternativou, se kterou přišlo jedno nejmenované RPG, jsou online chatové poradny pomocí dodatkových aplikací. (Více o aplikacích bude na blogu)

Typewriter                                       

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky